Zoznam rubrík
Vyhľadávanie
Naposledy registrovaní
chenjinbei
cadwangy3
chenlinad
Novinky
01.04.2007: Autorské práva
Autorské práva vyhradené! Prezentovanie materiálov z tejto internetovej stránky je možné len vo forme uvedenia odkazu na jej pôvodné umiestnenie.

02.01.2007: Upozornenie
Upozorňujeme pisateľov komentárov, že komentáre, ktoré nesúvisia s témou a osočujú budú bez upozornenia vymazané!!!
Kalendár
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Spravodajstvo

Teplo od ENERGOBYT-u výrazne lacnejšie

Centrálny dodávateľ tepla v meste Rimavská Sobota – spoločnosť Energobyt znižuje cenu za vykurovanie a dodávku teplej úžitkovej vody (TÚV) od 1.1.2009 oproti cenám z decembra 2008 približne o 20%. Je to radostná správa pre našich odberateľov v týchto dňoch, ktoré sú ovplyvnené dôsledkami hospodárskej a finančnej krízy. Táto téma bola prerokovaná aj na zasadnutí MsZ dňa 3.3. 2009, kde poslanci tiež pozitívne prijali túto správu.

Kým v minulom roku na základe enormného nárastu ceny zemného plynu sme boli nútení až trikrát požiadať regulačný úrad o zvýšenie ceny tepla. Rok 2009 sa začína pozitívnou správou, ktorú sme už avizovali aj pri schvaľovaní minuloročných vysokých cien. Cena zemného plynu sa totiž odvíja od svetovej ceny ropy, ktorá v roku 2008 zažila doteraz nevídané turbulencie: v prvom polroku prekročila všetky doterajšie historické maximá a lietala na úrovni 150 dolárov za barel, ale v druhom polroku došlo k rapídnemu poklesu až o 75% na viacročné historické minimum. Na základe tej skutočnosti, že cena plynu kopíruje cenu vody vždy so 6-9 mesačným posunom, sme už na jeseň 2008 avizovali pozitívny vývoj cien tepelných energií vyrobených z plynu pre rok 2009, ktoré sa v týchto mesiacoch aj naplnili.
teplo
Teraz ku konkrétnym číslam: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nám svojim rozhodnutím č. 0062/2009/T z 19. decembra 2008 (zverejnená na stránke www.urso.gov.sk) stanovil cenu tepla s platnosťou od 1.1.2009 už podľa novej cenovej legislatívy - okrem novej meny (euro) aj v nových energetických jednotkách (kWh namiesto GJ) a s rozlíšením variabilnej zložky ceny pre domácnosti a pre nebytovú sféru. Toto rozlíšenie súvisí so štátom zavedenou reguláciou ceny zemného plynu, použitého na výrobu tepla pre bytovú sféru. Fixná zložka ceny plynu je uvedená v kW a je odvodená z tzv. regulačného príkonu odberných miest. Vzhľadom k tomu, že nová cena tepla v novej štruktúre je pre neodborníkov ťažko pochopiteľná a porovnateľná s cenami v predchádzajúcom období.
Pre lepšiu zrozumiteľnosť ich uvádzame v starých jednotkách, spolu variabilnú a fixnú zložku vrátane DPH:

nová cena pre domácnosti: 690,90 SKK alebo 22,93 EUR za 1 GJ
nová cena pre nebyty: 789,34 SKK alebo 26,20 EUR za 1 GJ
(Posledná cena z decembra 2008 bola vo výške 858 SKK/GJ.)

O pozitívnom dopade zníženia ceny tepla sme sa v uplynulých týždňoch presvedčili aj cez oznámenia od jednotlivých správcov o znížení mesačných zálohových platieb za služby spojené s užívaním bytov. Ak by cena tepla v priebehu roka 2009 zostala nemenná, znamenalo by to v celoročnom prepočte na priemerný byt úsporu nákladov vo výške cca 60 EUR (1800 SKK). A vývoj môže byť ešte priaznivejší. V posledných dňoch v celoštátnych médiách boli zverejnené informácie o ďalšom znížení ceny zemného plynu v nasledujúcich mesiacoch, na základe ktorého reálne očakávame ďalšie zníženie ceny tepla v priebehu roka 2009.
teplo2
Ďalšou veľmi dôležitou pozitívnou zmenou pre nás, výrobcov tepla ale s tým spojené aj pre našich odberateľov je skutočnosť, že od tohto roku sa výrazne zvýšil rozdiel v cene plynu pre veľkoodberateľov v porovnaní s maloodberateľskými cenami. Do roku 2008 tento rozdiel bol úplne minimálny, „halierový“. My sme už niekoľko rokov dozadu upozornili tých, ktorý uvažovali o odpojení sa od centrálneho zdroja, že vzhľadom na skúsenosti z vyspelejšej časti Európy ale vyplývajúc aj z logiky vecí (veľkoodberateľské ceny musia byť lacnejšie ako maloodberateľské) to raz príde aj na Slovensko. Teraz sa to stalo skutočnosťou a hneď vo výške 30%. To znamená, že od roku 2009 sme už úplne konkurencieschopní voči cenám z domových kotolní. A keď porovnáme veci porovnateľné, t.j. naše ceny so všetkými nákladmi, ktoré vznikajú pri prevádzke odpojených domových kotolní (okrem ich nákladov na zemný plyn aj spotrebu elektrickej energie a vody v kotolni, odpisy z hodnoty investície, náklady z úveru, odmenu a odvody pre obsluhu, náklady na revízie a opravy atď.), dovolím si tvrdiť, že centrálne zásobovanie teplom bude výhodnejšie ako prevádzkovanie domovej kotolne. A mimo cenovej výhody naďalej platia naše ostatné výhody, ako spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky (zdroj mimo objektu), 24-hodinový dispečing a havarijná služba v prípade poruchy, komplexná zodpovednosť za prevádzku, ekologickejšia výroba tepla a možnosť alternatívneho vykurovania (budúca tepláreň na biomasu) za účelom ďalšieho zníženia ceny tepla a zabezpečenosti pred prípadnou ďalšou plynovou krízou.

technologia Aj v Rimavskej Sobote bolo v minulom období niekoľko prípadov, keď bytový dom postavil domovú kotolňu, ale zmluvu s centrálnym dodávateľom tepla nevypovedal. Jednak, aby sa vyhli zákonnej povinnosti zaplatiť tzv. oprávnené náklady spojené s odpojením sa pre centrálneho dodávateľa, ale v prospech ostatných odberateľov centrálneho tepla (v zmysle platnej legislatívy to môže byť niekoľko stotisíc korún pre danú samosprávu) a na druhej strane, aby mali zabezpečenú náhradu v prípade poruchy ich zdroja alebo problémov s dodávkou zemného plynu. Musíme však deklarovať, že takúto alternatívu nemienime poskytnúť pre nikoho z dôvodu zníženia strát, ktoré vytvárajú ich sekundárne rozvody s pristavenou a  neodobratou tepelnou energiou a budeme vymáhať aj vyššie spomenuté oprávnené náklady na odpojenie okrem ochrany našich záujmov, hlavne v záujme ostatných našich odberateľov.
teplo1
Záverom chceme krátko pripomenúť naše investičné zámery pre nasledujúce obdobie, o ktorých sme Vás už v minulom roku prostredníctvom médií viackrát informovali. Jedná sa predovšetkým o spoluprácu so spoločnosťou Energy Changes Biomass na výstavbe teplárne na biomasu. V týchto dňoch bolo vydané stavebné povolenie a podľa predpokladov dodávateľskej firmy v roku 2010 by mala byť v prevádzke. Ďalšou nemenej dôležitou akciou je zámer spoločnosti Energobyt na komplexné investičné riešenie celého okruhu Centrálnej výhrevne vrátane osadenia kompaktnej odovzdávacej stanice do každého bytového domu a výmeny štvorrúrových rozvodov na dvojrúrové. Paralelne s týmito akciami chceme v tomto roku odštartovať nový projekt pod názvom „Teplo v peňaženke“, v rámci ktorého v úzkej spolupráci so správcami by sme chceli byť nápomocní na intenzívnejšie rozbehnutie procesu zatepľovania bytových domov v našom meste. Pod hlavičkou tohto zámeru chceme využiť pomoc nezávislých odborníkov z rôznych inštitúcií formou prednášok a termovíznych meraní, naše vlastné analýzy pri porovnaní spotrieb zateplených a nezateplených domov, vlastné skúsenosti tých samospráv, ktoré už tento proces absolvovali ako aj našu poradenskú a informačnú činnosť.

Prvou akciou tohto projektu bude stretnutie s predsedami samospráv zo sídliska Západ. Na mesiac apríl je naplánované ďalšie stretnutie pre predsedov samospráv a SVB z celého mesta. O všetkých našich aktivitách v tomto smere Vás budeme naďalej informovať prostredníctvom lokálnych médií a na našej internetovej stránke www.teplivmeste.sk.

| Autor: Gemerland | Vydané dňa 19. 03. 2009 | 4057 prečítaní | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Ing. Július Illés, konateľ spoločnosti Energobyt
Hlavné menu
Hlavná stránka Najčítanejšie články Diskusné fórum Zoznam rubrík Ankety Fotogaléria Inzercia CHAT Download

smahu horoskopy

smahu počasie

Inzercia
5.6.2017 - Rimavská Sobota
ponuka (Predám)
Predam detsky bicykel 12 z…
Informácie
IP adresa: 54.158.199.217
Dátum: 26. 09. 2018
Čas: 09:14
Meniny má: Edita
Zajtra bude: Cyprián

Práve pripojených registrovaných čitateľov: 3
Free money making opportunity. Join Cashfiesta.com and earn cash. Predpoved pocasia :: www.meteo.sk Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz
Zábava
V systéme nie je žiadny partner

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz